Exchange

       User profile (view): 

Recommendations

List of recommendations to protect against losses

1) Ustawianie wartości całkowitego kapitału dla bota

Wartość kapitału dla bota możesz podawać w dowolnej walucie, nie jest tu ważne słowo WALUTA a bardziej WARTOŚĆ, czyli wartość kapitału dla bota wyrażona w dowolnej walucie (np. w USDT albo np. w EUR albo np. w PLN) więc nie ma tutaj znaczenia waluta a raczej wartość jej.
Aby wprowadzić prawidłową wartość kapitału dla bota należy podliczyć wolne środki waluty na giełdzie oraz do tej wartości dodać udział kwotowy kapitału wszystkich pozycji w bocie (widoczne w sekcji 'Udział kapitału' w zakładce 'Akcje' pozycja 'Udział kapitału wszystkie pozycje na tablicy').
Powyżej wyliczoną wartość należy wpisać na górze zakładki 'Akcje' w polu 'Limit całkowitej inwestycji bota' (oczywiście poprzedzając wartość jej walutą np. 'USDT=' albo 'EUR=' itp).
Przykład: Jeżeli gramy botem walutą USDT, to sprawdzamy na giełdzie jej wolne środki, te wolne środki dodajemy do wartości widocznej w sekcji 'Udział kapitału' pozycja 'Udział kapitału wszystkie pozycje na tablicy'. Sumę wpisujemy do pola 'Limit całkowitej inwestycji bota' na górze zakładki 'Akcje'. Należy pamiętać aby sumować wartości wyrażone w tej samej walucie czyli np. (USDT + USDT) albo (EUR + EUR) a nie (USDT + PLN).

2) Nie graj całym kapitałem

Używaj maksymlanie 30% kapitału (znajdziesz tą informację w zakładce 'Akcje' w sekcji 'Udział kapitału').
Użyty kapitał znajduje się na tablicy ofert bota, są to pozycje otwarte i w każdej chwili narażone na spadki a tym samym straty, czym mniejsza część kapitału wisi w otwartych pozycjach tym jest bezpieczniej.
Jeżeli dojdzie do spadków na giełdzie to zawsze pozostaje 70% kapitału na dalszą grę na niższych kursach. W innym przypadku zamrozisz cały kapitał i przestaniesz zarabiać.
Na tablicy ofert przy każdej pozycji w kolumnie 'Kapitał' zobaczysz procentowe użycie kapitału danej pozycji.

3) Nie dokupuj za często tych samych walut (rebuy)

Robiąc częste rebuy-e na małych różnicach kursu nabijasz sobie walutę kapitałem, którego może kiedyś zabraknąć. Jeżeli taki napakowany coin nagle mocno spadnie będziesz potrzebował dwa albo 3 razy tyle kapitału co w tą walutę już włożyłeś aby spróbować tego coina odbić.
Jak widzisz taki napakowany coin jest jak tykający zegar i nie wiesz czy czasem dalej nie spadnie i pogrąży cały kapitał. Dla bezpieczeństwa kapitału lepiej podzielić grę na poziomy (strefy), strefy większych odstępów spadków np. -15% albo np. -20%.
Parametr rebuy ustawiony na np. -15% pozwoli ograniczyć ilość rebuy do jedneo na większą strefę spadku. Wystarczy odczekać i albo coin z poziomu -7% jednak wróci na plus (w ciągu kilku dni) i się sprzeda albo spadnie do drugiej strefy poniżej -15% i wtedy można wejść bezpiecznie z jednym rebuy i na tej strefie zarabiać tym coinem robiąc rebuy i sprzedając go z zyskiem i tak w kółko aż wrócimy do pierwszej strefy początkowej gry gdy nie mamy coinów z minusami.

4) Ostrożnie z opcją DCA

Ten punkt dotyczy głównie punktu 2 ("nie dokupuj za często tych samych walut (rebuy)"). Jeżeli masz włączone DCA to nie dość że nie możesz grać metodą gridowania z małymi odstępami rebuy to na to wszystko scalasz wszystkie rebuye w jedną pozycję nabitą kapitałem
Wystarczy, że giełda mocno spadnie i aby odbić takiego napakowanego coina będziesz potrzebował 3 razy większego kapitału. To szybka metoda na złamanie punktu 1 ("nie graj całym kapitałem").

5) Nie włączaj StopLoss i nie wyprzedawaj pozycji albo rób to świadomie obserwując smartloss

Po wielu doświadczeniach wiemy że granie ze stoplossem generuje więcej strat niż zysków. Giełda SPOT to nie jest DŹWIGNIA aby się zabezpieczać przy każdym otwieraniu pozycyji. Zobaczysz, że większość walut zanim przekroczy 1% zysku (TakeProfit) to wcześniej będzie jeszcze kilka razy na -3 czy -4% czy nawet -10%
Jeżeli chcesz jednak zabezpieczyć coina aby nie spadł na straty to ustaw SL później, gdy zobaczysz że coin jest na np. +4% to wtedy ustaw w tej pozycji SL na np. +3% i będziesz mieć zabezpieczony spadek coina aby się sprzedał na plusie.
Kolejna dobra opcja zamiast SL to ustawianie MinTP na minusie czyli gdy coin spadł na -20% to nie sprzedawajmy go przy -20% a ustawmy MinTP na -15% aby sprzedać coina ze stratą ale z odzyskiem 5% czyli coin się sprzeda sam przy -15% (lub lepiej gdy będzie większe odbicie) zamiast gdybyśmy mieli sami ręcznie sprzedać go przy -20%
Waluty należy sprzedawać ze stratą tylko wtedy, gdy jesteśmy ogólnie mocno na zysku, można to sprawdzić w zakładce "Akcje" w sekcji "SmartLoss". Jezżeli nasz zysk jest znacząco wielokrotnie wyższy od strat to możemy się pokusić o wyprzedanie jednej pozycji ręcznie ze stratą.
Warto jednak zawsze odczekać ile się da z wyprzedawaniem pozycji, po 10 czy 20 dniach pozycja może się sama sprzedać z zyskiem do tego czasu a przez ten czas można zarabiać na innych pozycjach. Wystarczy być cierpliwym.

6) Nie trzymaj dziesiątek otwartych pozycji na tablicy

Zamiast trzymać kilkadziesiąt otwartych pozycji na tablicy, zwiększ kwotę BID na pozycję i zmniejsz limity pozycji w zakładce "Ustawienia". Czym mniej pozycji na tablicy tym bardziej zapanujesz nad walutami jakie posiadasz, szybciej zareagujesz, bardziej skupisz się na ważnych walutach, lepiej je poznasz, przejrzysz ich wykresy na giełdzie na wielu świecach na różnych okresach czasu świec.

7) Nie przetrzymuj walut na zysku

Zmień nawyki, nie grasz już na giełdzie ręcznie a używasz bota. Bot ma za zadanie robić wiele transakcji i zamykać pozycje tak szybko jak się da aby nie pozostawać z bagażem. Jeżeli masz coiny z zyskami to staraj się je sprzedawać ustawiając niższy TakeProfit.
Czym więcej zrobisz transakcji tym więcej zysków zostanie zaklepanych w statystykach zamkniętych transakcji. Transakcje sprzedane są już zatwierdzone i nikt ich już nie zabierze, tymczasem trzymając pozycje na dużych zyskach cały czas jesteś na igłach, nie wiesz czy jutro coiny nie spadną a przecież po spadkach bot może nowe pozycje otwierać i zarabiać przez ten czas gdy ciągle trzymasz tygodniami pozycje na plusie.

8) Kwoty BID (ATH, MID i ATL) ustawiaj wykładniczo rosnąco

Waluty kupione na górce (ATH) po dużych spadkach często już nie wracają do tego kursu, warto więc kwotę BID ATH ustawić na bardzo małą wartość a po dużym spadku nie odczuje się straty.
Waluty kupione na dołku (ATL) zazwyczaj wybijają do góry po jakimś czasie, jest to więc większa pewność, że bot sprzeda walutę z zyskiem. Warto więc kwotę BID ATL ustawić sporo większą.
Waluty kupione w okolicach między górką a dołkiem (MID) to nieco mniejsze ryzyko niż zakup na górce, pomimo tego kwotę MID warto ustawić na wartość tylko nieco większą od kwoty BID ATH ale nie większą niż połowa kwoty BID ATL.

9) Nie graj na wielu FIAT-ach

Grając na wielu FIATach możesz zatracić się w informacji o limicie kapitału. Jeżeli kapitał masz ograniczony to lepiej trzymaj większą cześć na jednym FIAT dla bota dzięki czemu będziesz łatwiej kontrolował użycie kapitału punkt 1 ("Nie graj całym kapitałem").
Wybierz sobie jedną walutę FIAT (np. USDT albo BUSD albo BTC itp), którą będziesz kupował waluty. W innym przypadku pogubisz się i nie będziesz wiedział ile jakiego kapitału masz już użytego na tablicy. Jeżeli jednak chcesz grać na kilka kapitałów FIAT, zalecane jest wtedy założenie odrębnych kont Intralogic bota i niezależne granie na każdym z nich.

10) Nie zatrzymuj bota z zakładki 'Konto'

Jeżeli nie chcesz aby bot otwierał nowe pozycje to nie zatrzymuj go na zakładce 'Konto' bo w ten sposób wyłączysz API z giełdą przez co bot nie będzie mógł synchronizować sprzedaży walut na tablicy ofert i po dłuższym czasie waluty będą sprzedane na giełdzie a bot będzie nadal je trzymał na tablicy niezsynchronizowane.
Jeżeli chcesz wyłączyć bota aby nie otwierał nowych pozycji to wyłącz jedynie składanie ofert na zakładkce 'Akcje'. Bot wtedy nadal będzie mógł monitorować waluty na tablicy ale nie będzie składać nowych ofert.